Przejdź do głównej treści
Różne
01 marzec 2023

Jak radzić sobie z awariami w IT

01 marzec 2023

Ah, więc ogień płonie wysoko i jasno, ludzie biegają i pytają, kiedy możesz to naprawić. Mniej więcej co dwie minuty, szef dzwoni, chcąc wiedzieć, na czym polega problem, a ktoś ze zdalnego biura właśnie dzwonił poinformować że nie może się zalogować.Fajnie.


Podstawy

  1. Zachowaj spokój. Jasne, zachowaj spokój, pewnie, ale..., Nie, po prostu zachowaj spokój.
    Jesteś zestresowany, ale jeśli zaczniesz panikować, sprawy pójdą w złą stronę zaskakująco szybko. Więc tak, postaraj się zachować spokój i opanowanie.


  2. Poinformuj wszystkich, których to dotyczy, a jeśli nie wiesz, kogo to dotyczy, poinformuj wszystkich, że wystąpił problem i pracujesz nad jego jak najszybszym rozwiązaniem.
    Użyj poczty e-mail, a jeśli nie możesz jej użyć z powodu awarii poczty e-mail, skorzystaj z czatu lub czegokolwiek innego, ale poinformuj użytkowników.
    Zajmie Ci to 10 minut, ale pozwoli Ci zaoszczędzić znacznie więcej czasu, ponieważ ilość telefonów z pytaniami właśnie spadła o 50%.


  3. Poproś członka zespołu, aby obsługiwał wszystkie telefony za Ciebie. Jeśli jesteś z tym bajzlem sam, poproś o pomoc współpracownika. Ponieważ nie masz żadnych aktualizacji dotyczących problemu lub często nawet nie wiesz, na czym polega problem, wszystkie rozmowy są w zasadzie takie same - pracujemy nad tym, przepraszamy za niedogodności, poinformujemy wszystkich o postępach, gdy tylko będziemy wiedzieć wiecje... Twój współpracownik może to zrobić za Ciebie, abyś mógł skupić się na zadaniu.


  4. Jeśli już coś wiesz lub masz aktualne informacje, poinformuj o tym wszystkich, ponieważ ludzie (co zrozumiałe) szybko się niecierpliwią.

OK, więc ogień wciąż jest wysoki, ale teraz masz trochę miejsca na manewry i myślenie.

Zajmij się problemem

  1. Upewnij się, że wiesz, co próbujesz naprawić. Wydaje się to dość głupią radą, ale często w grę wchodzi wiele problemów lub to, co widać na pierwszy rzut oka, jest wynikiem czegoś innego, co nie działa. Więc umm, tak, sporządź listę rzeczy do naprawienia.


  2. Przejdź do sedna problemu. Nie spiesz się, upewnij się, że WIESZ, co się dzieje.
    Jaka jest przyczyna całego tego bałaganu, w którym się znajdujesz?


  3. Ustal, czy jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie lub też jako zespół, czy też potrzebujesz pomocy z zewnątrz.


  4. Jeśli uznałeś, że jesteś odpowiednią osobą do tego zadania, stwórz SOLIDNĄ ścieżkę do rozwiązania problemu. Często istnieje wiele sposobów - odwrócenie zmiany konfiguracji, przywrócenie z kopii zapasowej, przebudowy itp., więc upewnij się, że masz wszystko odpowiednio zaplanowane, zaczynając od działania, którego wdrożenie zajęłoby jak najmniej czasu. "Marnowanie" czasu na planowanie może wydawać się dziwne, ale czas „zmarnowany” na opracowanie planu działania może zaoszczędzić wiele godzin później.


  5. Zaimplementuj rozwiązanie.


  6. Przetestuj, aby sprawdzić, czy Twoje rozwiązanie zadziałało.


  7. Poinformuj użytkowników, że mogą teraz uzyskać dostęp do usług IT.

Wnioski

Ogień wygasł. Powrót do życia jak w Madrycie... nie tak szybko.
Dlaczego tak się stało?
Czy to była „szybka poprawka”, która okazała się nie tak szybka i nie tak „naprawiająca” jak miała być?
Dlaczego nie była wcześniej testowana? Może nie ma dostępnego systemu deweloperskiego, na którym można takie rzeczy przetestować? Dlaczego go nie ma?
Czy szybka zmiana konfiguracji poszła nie tak?
Dlaczego nie ma zasad zapobiegających takim rzeczom jak „szybka zmiana konfiguracji”?
Czy kierownictwo naciskało na jakąś zmianę w systemach IT tylko dlatego, że coś musiało być zrobione TERAZ?

Jedno pytanie prowadzi do drugiego, więc pomyśl o tym i zapisz je. Następnie możesz zacząć ulepszać i zwiększać odporność swojej infrastruktury i usług IT.

Jak zapobiegać sytuacjom awaryjnym?

Nie możesz im zapobiec w 100%
Jednak budując we właściwy sposób infrastrukturę, usługi i preocesy, możesz:

  • ZNACZNIE zmniejszyć ryzyko awarii systemu i ryzyko niedostępności usługi.
  • Zminimalizować przestoje.

Z naszego doświadczenia wynika że dobrym początkiem jest audyt IT. Zleć go zewnętrznej firmie, dlatego ż ciężko audytować siebie samego... To pomoże zidentyfikować Ci słabe punkty w infrastrukturze i usługach.

Możesz na nas liczyć z oceną Twojego działu IT:
Od - zasilania, audytu okablowania, konfiguracji sieci, konfiguracji serwerów.
Poprzez usługi - Konfiguracje VM i redundancja, kopie zapasowe, zarządzanie i bezpieczeństwo.
Na koniec pozostaje nam wykonanie solidnej "mapy drogowej", użtej w celu udoskonalenia Twojej infrastrukturę IT i usług, aby zminimalizować ryzyko awarii i przestojów zwykle z nimi związanych.



Zawsze służymy pomocą przy Twoich projektach.

Gotowy żeby zacząć?

Skontaktuj się z nami i zacznijmy działać.
© Vronke. All rights reserved.
Powered by UIkit.